داشتن ماشین هم استقلال و هم راحتی به همراه می‌آورد، اما وقتی صحبت تعمیر و نگهداری به میان می‌آید اکثر افراد نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند و همین موضوع باعث خرابی زودهنگام ماشین می‌شود. در این قسمت نکاتی را برای سالم و تمیز نگه داشتن ماشین می‌خوانید.

 

ترمزها

ترمزها را مرتب تمیز کنید و رسوبات روی آن‌ها را پاک کنید. گرد ترمز به دلیل وجود الکتریسیته و رطوبت روی چرخ‌ها می‌نشیند و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کند. برای تمیز کردن آن از یک اسفنج و مقداری آب استفاده کنید.

لاستیک‌ها

هر هفته باد لاستیک‌ها را چک کنید چون این کار برای رانندگی بهتر و مصرف سوخت کمتر لازم است. همچنین لاستیک ساییده شده خوب به زمین نمی‌چسبد و از کارایی ترمز کم می‌کند و باید آن را سریع عوض کنید.

کولر

حتی در ماه‌های سرد که به کولر نیازی ندارید هم باید گهگاه آن را روشن کنید تا قطعات متحرک کمپرسور روان بمانند. به علاوه مایع خنک کننده دریچه‌ها و درزها را در وضعیت مطلوب نگه می‌دارد.

روغن موتور

نشتی یا سوختن روغن منجر به کاهش مقدار آن و بروز تدریجی نقص در موتور می‌شود که پس از آن به یاتاقان و میل‌لنگ نیز آسیب وارد می‌شود. پس هر چند وقت یک بار وضعیت روغن را بررسی کنید.

باتری

قطعاً نمی‌خواهید وسط ترافیک باتری ماشین بخوابد. ترمینال‌های باتری را چک کنید تا محکم و تمیز باشند. هر دو هفته نیز مایع باتری را چک کنید. همچنین باتری را هر دو یا سه سال عوض کنید.

برف‌پاک‌کن‌ها

برف‌پاک‌کن‌ها را بلند کرده و آن‌ها را با یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید و مایع شیشه‌شور را هر چند وقت یک بار عوض کنید.

کمک‌فنرها

مواردی مانند تکان شدید، لرزش فرمان و انحراف ماشین هنگام ترمز نشانه‌های خرابی کمک‌فنرها هستند. ضربه‌گیرهای خراب را عوض کنید و از عدم وجود نشتی مطمئن شوید.

فیلتر هوا

فیلتر کثیف را باید بی‌معطلی دور انداخت. به علاوه با فیلتر خراب در معاینه فنی هم به مشکل برمی‌خورید. پس فیلتر را سالانه عوض کنید.

چراغ‌ها

از سالم بودن چراغ‌های جلو و عقب اطمینان حاصل کنید و درجه روشنایی آن‌ها را چک کنید تا نور متعادلی داشته باشند.

در پایان توصیه می‌شود بیهوده ماشین را روشن نگذارید چون این کار در بلند مدت از لحاظ مصرف سوخت به صرفه نیست و باعث استهلاک نیز می‌شود. علاوه بر این نکات خودتان هم می‌توانید هر کاری که برای نگهداری ماشین به ذهنتان می‌رسد انجام دهید تا عمر مفید آن را افزایش دهید.

 

مترجم: سعید لطفی