چه عواملی باعث افزایش فشار خون می‌شود؟ به طور معمول نخوردن میوه و سبزی موجب می‌شود که به بدن پتاسیم نرسد و سدیم بیشتری در بدن جذب شود و در نتیجه فشار خون افزایش یابد. افرادی که فشار خون بالا دارند باید مصرف سدیم و چربی را کاهش دهند و از غذاهای زیر پرهیز کنند:

  • خیارشور

خیارشور چربی و کالری ناچیزی دارد و مقدار ویتامین K که پس از جراحت باعث لخته شدن خون زخم می‌شود در آن زیاد است و این عالیست. اما خیارشور حاوی مقدار زیادی سدیم است و یک دانه متوسط آن 570 میلی‌گرم یعنی بیش از 1/3 نیاز روزانه، سدیم دارد.

  • کلم‌شور

کلم‌شور سرشار از ویتامین‌های C و K، آهن و فیبر است و سیستم ایمنی را نیز تقویت می‌کند، اما باید مصرف آن را محدود کنید چرا که نیم پیمانه از آن دارای 460 میلی‌گرم سدیم معادل 19% نیاز روزانه است.

  • شیر کامل

شیر کامل برای عضله‌سازی بهترین گزینه است اما یک وعده یک پیمانه‌ای آن 8 گرم چربی دارد. اگر فشار خون دارید از شیر با چربی 2% یا بهتر از آن از شیر رقیق شده استفاده کنید.

  • دونات

همه دونات دوست دارند اما دونات اصلاً برای سلامتی خوب نیست. تنها یک عدد از آن 300 کالری و 12 گرم چربی دارد و چون سرخ می‌شود چربی اشباع و ترانس بالایی دارد که خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

  • نودل

این غذای محبوب دانشجوها در سراسر دنیاست، چون هم ارزان است و هم راحت حاضر می‌شود. با این حال نودل یک غذای سالم به حساب نمی‌آید چون مواد مغذی چندانی ندارد و ترکیبات ناسالم در آن زیاد است. یک بسته آن حاوی 14 گرم چربی، 6 گرم چربی اشباع و 1731 گرم سدیم است که معادل 70% نیاز روزانه است و بیشتر این سدیم در بسته چاشنی قرار دارد پس حداقل آن را به غذا اضافه نکنید.

  • مشروبات الکلی

مصرف الکل فشار خون را به سطح ناسالم می‌رساند و می‌تواند به دیواره رگ‌ها آسیب بزند. توصیه می‌شود در هر حالتی چه با فشار خون بالا و چه در سطح نرمال از مصرف الکل پرهیز شود.

 

مترجم: سعید لطفی