زمانی که می‌خواهید یک اتاق را به طور کامل رنگ بزنید، سقف را در مرحله اول قرار دهید. ممکن است زمانی که در حال رنگ زدن اتاق هستید، از رنگ‌آمیزی سقف چشم‌پوشی کنید اما هرگز نباید این دیوار پنجم را نادیده بگیرید،، چراکه به اندازه دیوار‌های دیگر نیاز به مراقبت و طراحی دارد.

پیش از آغاز رنگ‌آمیزی، اتاق و سقف را آماده کنید. تمام وسایل را از اتاق بیرون ببرید و اگر نمی‌توانید تمام وسایل را خارج کنید، آنها را در مرکز اتاق جمع کنید و روی آنها را بپوشانید. لوستر‌ها و سر پیچ‌های لامپ‌ها را باز کنید تا با خیال آسوده از اینکه وسیله‌ای رنگی نشود، دیوار‌ها را به راحتی رنگ بزنید. اگر باز کردن لوستر و سرپیچ‌ها ممکن نیست پس آنها را حتما با نوار بپوشانید. سطح سقف خود را آماده کنید و اگر نیاز به سمباده‌کاری برای سیقل شدن دارد، این کار را انجام دهید و غبار حاصل از آن را با مخلوطی از آب و تریسدیم فسفات تمیز کنید تا تمام غبار، چربی و کثیفی‌ها را پاک کند. سپس اجازه دهید تا قبل از رنگ زدن، سقف و دیوارها کاملا خشک شوند.

از آنجایی که رول رنگ متوسط شما نمی‌تواند کنج‌ها را به خوبی رنگ بزند، اولین قدم این است که لبه‌های خارجی سقف را تا حدود 5 سانتی‌متر با نواری از رنگ بپوشانید. می‌توانید برای این کار از یک قلم موی 7 سانتی‌متری استفاده کنید. هنگام این کار از محافظ رنگ، برای لبه‌ها استفاده کنید تا ردی از رنگ در قسمت‌های دیگر باقی نماند. سعی کنید تا حد ممکن این قسمت را خوب رنگ بزنید تا هیچ نفوذی از سقف به دیوار‌ها وجود نداشته باشد.

بعد از اتمام این مرحله می‌توانید باقی سقف را رنگ بزنید. برای این کار از قلم موی 3 سانتی استفاده کنید. از یک سر اتاق شروع کنید به رنگ زدن و قلم مو را به صورت رفت و برگشت و موازی با طول اتاق، روی سقف بکشید. سقف را به صورت چند مربع با اضلاع 120 سانتی‌متر رنگ بزنید و هر بار که به یک دیوار می‌رسید، دوباره برگردید و از سمت دیوار اول مربع دیگر را رنگ بزنید، به این ترتیب بین این مربع‌ها در سقف هماهنگی ایجاد می‌شود.

برای جلوگیری از شره کردن رنگ، از کامل آغشته کردن رول خود به رنگ خودداری کنید. بعد از اتمام سقف و کمی خشک شدن رنگ آن، می‌توانید رنگ زدن دیوارها را شروع کنید.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین