یوگا ورزشی برای همه است. برای همین در اینجا مجموعه‌ای از حالات ابتدایی را معرفی کرده‌ایم تا بتوانید یوگا را شروع کنید.

حالت درخت:

نحوه حرکت: صاف باستید و کف پای راست خود را روی قسمت داخلی ران پای چپ بگذارید اما طوری که روی زانو قرار نگیرد. کف دست‌ها را به هم چسبانده و جلوی سینه خود نگه دارید. نگاهتان را روی یک جسم ثابت متمرکز کنید. این کار را با 5 نفس عمیق برای هر پا انجام دهید.

فواید: این تمرین به دلیل تمرکز برای ذهن مفید است و با تقویت پاها و ستون فقرات و حفظ تعادل برای بدن نیز سودمند است. اگر بی‌خوابی، سردرد یا فشار خون پایین دارید این تمرین را انجام ندهید.

 

حالت گربه/گاو:

نحوه حرکت: روی چهار دست و پا قرار بگیرید طوری که ران‌ها با زانوها و کتف‌ها با مچ دست در یک راستا باشند. نفس بکشید و همراه بازدم کمر را گرد کرده و سر را پایین بیاورید (حالت گربه). با دَم بعدی سر، لگن و سینه را به سمت زمین ببرید (حالت گاو). این ترکیب را برای 10 دم و بازدم تکرار کنید.

فواید: این حالت با کشش آرام ستون فقرات همراه است که در پایان روز کمردردهای خفیف را برطرف می‌کند.

 

حالت پل:

نحوه حرکت: طاقباز بخوابید و دست‌ها را موازی بدن قرار دهید. پاها را خم کنید و پاشنه‌ها را با فاصله از هم نزدیک نشیمنگاه قرار دهید. در بازدم در حالی که با بازوها و کف پا به زمین فشار می‌آورید به آرامی لگن را بالا بیاورید تا موازی زمین شود. این حرکت را برای 5 تا 8 دم و بازدم انجام دهید. در هر بازدم به آرامی کمر خود را پایین بیاورید.

فواید: این حالت برای افرادی که ساعت‌های طولانی پشت میز می‌نشینند عالی است. اگر گردنتان مشکل دارد این حرکت را انجام ندهید.

 

پیچ درازکش:

نحوه حرکت: طاقباز بخوابید. پای راست را خم کنید و پنجه آن را روی زانوی چپ قرار دهید. کف دست چپ را روی زانوی راست قرار دهید. با کمک دستتان لگن و ستون فقرات خود را به سمت چپ بچرخانید و زانوی راست را روی پای چپ بگذارید. سعی کنید زانوی راست به زمین برسد. کتف راست را روی زمین نگه داشته و سر را به سمت راست بچرخانید. این حرکت را در 5 دم و بازدم برای هر طرف بدن انجام دهید.

فواید: این حرکت ستون فقرات را صاف کرده و اندام‌های شکمی را ماساژ می‌دهد.

 

حالت بچه:

نحوه حرکت: روی پاشنه‌ها بنشینید. سر را پایین آورده و دست‌ها را کنار بدن قرار دهید. برای 1 دقیقه یا بیشتر در این حالت بمانید

فواید: این حرکت احیا کننده باعث کشش کتف‌ها، سینه و کمر می‌شود و پس از ورزش شدید حس خوبی دارد.

 

مترجم: سعید لطفی