هنگامی‌که گوشت قرمز را در یک ماهی‌تابه داغ و سوزان قرار می‌دهیم، بلافاصله سطح گوشت به رنگ کارامل تبدیل می‌شود و طعم و عطر فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند. پخت گوشت قرمز در ماهی‌تابه با حرارت بالا نیازمند رعایت نکات مهمی است که در این مقاله به آن‌ اشاره خواهد شد.

در ابتدا، اطمینان حاصل کنید که ماهی‌تابه به اندازه کافی داغ شده است. برای کاراملی شدن گوشت، درجه بالایی از حرارت مورد نیاز است. از ماهی‌تابه چدن و یا فولادی ضد زنگ برای این گونه پخت و پز استفاده کنید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه از ماهی‌تابه نچسب استفاده نکنید. از روغن نباتی استفاده کنید که دارای نقطه دود بالایی باشد. گوشت را با یک دستمال حوله‌ای کاملا خشک کنید سپس در ماهی‌تابه که روغن آن به مقدار کمی در حال دود شدن است قرار دهید.

استفاده از پوشش نازک روغن در ماهی‌تابه اهمیت بسیاری دارد. روغن، بیشتر به عنوان یک سطح پوشاننده‌ای عمل می‌کند که نه تنها به کاراملی شدن گوشت کمک می‌کند، بلکه از سوختن برخی قسمت‌های گوشت جلوگیری می‌کند. بنابراین توجه داشته باشید که روغن تمام سطح ماهی‌تابه را بپوشاند. ماهی‌تابه را به هیچ وجه پر نکنید؛ همیشه باید بین تکه‌های بریده شده گوشت فاصله مناسب وجود داشته باشد تا از بخارپز شدن آن جلوگیری شود. چنانچه تمایل دارید تکه بزرگی از گوشت را به کار ببرید باید از ماهی‌تابه بزرگ استفاده شود.

هنگامی که گوشت را در ماهی‌تابه قرار دادید، اجازه دهید کاملا بپزد و از تکان دادن یا برگرداندن تکه‌های گوشت خودداری کنید، زیرا این عمل مانع از پخت یکنواخت گوشت می‌شود. در ابتدا ممکن است گوشت به ماهی‌تابه بچسبد ولی پس از آن که برشته شد، خود به خود از ماهی‌تابه جدا می‌شود. در این هنگام می‌توانید کمی ماهی‌تابه را تکان دهید؛ چنانچه تکه‌های گوشت به راحتی از ماهی‌تابه جدا شد، زمان آن رسیده که آن‌ را برگردانید تا سمت دیگر گوشت نیز برشته شود. اکنون می‌توانید گوشت برشته شده را از ماهی‌تابه جدا کنید و به هرصورتی که مایل هستید در غذای اصلی از آن استفاده کنید.

 

مترجم: حنانه قاسمی