با دیر خوابیدن استراحت روح و جسممان را به تاخیر می‌اندازیم. هنگامی که برای خواب آماده می‌شویم، ذهن پرمشغله ما دیگر مایل به استراحت نیست و ما را بیدار نگه می‌دارد. بی‌خوابی یک بیماری پیچده‌ای است که اغلب توسط عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. بدون در نظر گرفتن علت این بیماری، بی‌خوابی یکی از شایع‌ترین مشکل مردم امروزی به حساب می‌آید. معمولا 30 الی 40 درصد از بزرگسالان ادعا می‌کنند که گاهی مشکل بی‌خوابی دارند و 10 الی 15 درصد از آنان همیشه این مشکل را دارند.

هنگامی که بی‌خوابی به سراغتان می‌آید علاوه بر کمک گرفتن از قرص‌های خواب آور، می‌توانید به سراغ درمان‌های طبیعی بروید. با تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی، مصرف مکمل‌ها و گیاهان شما خواب آرامی را تجربه خواهید کرد. ملاتونین هورمونی است که به چرخه خواب و بیداری کمک می‌کند؛ این هورمون به وسیله کنترل زمان و میل ما به خواب به عنوان یک آرامبخش عمل می‌کند. بعلاوه، ملاتونین در کاهش حرارت و آماده‌سازی بدن برای خواب موثر است. تضادهایی در تحقیقاتی که روی هورمون ملاتونین انجام شده است وجود دارند.

برخی تحقیقات تاثیر ملاتونین بر بهبودی مشکلات بی‌خوابی افراد را اثبات می‌کند و برخی آن را بی‌تاثیر قلمداد می‌کند. ملاتونین در حل مشکلات بی‌خوابی ناشی از تغییرات در ساعات بیولوژیکی بدن به دلیل مسافرت هوایی یا تغییر شیفت‌های کاری بیشتر موثر است و حتما باید تحت نظر پزشک معالج مصرف شود.

شیر گرم و همچنین شیر بادام به دلیل سرشار بودن از کلیسیوم در ترشح ملاتونین توسط مغز موثر هستند. علاوه بر این، شیر گرم به دلیل یادآوری خاطره لذت‌بخش خواب آرام از دوران کودکی بعد از خوردن شیر مادر، می‌تواند باعث شود شما خواب راحتی داشته باشید.

 

مترجم: حنانه قاسمی