ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر تکه لباس را می‌توان با هر قیمتی خرید و لازم نیست برای داشتن لباس‌هایی با عمر طولانی هزینه‌ی زیادی پرداخت. این نکات به شما کمک می‌کنند تا مدت طولانی‌تری از لباس‌هایتان استفاده کنید.

1- با علاقه لباس بشویید. اگر می‌خواهید لباس‌های سفیدتان سفید و رنگی‌ها، رنگی بمانند، آنها را جداگانه و پشت و رو بشویید. بهترین راه داشتن 3 سبد جداگانه برای لباس‌های کثیف– تیره، رنگی و روشن است.

2- ابتدا آب، بعد مایع شوینده و سپس لباسها را اضافه کنید. ابتدا اجازه دهید مایع شوینده در آب حل شود و بعد لباس‌ها را درون آن بیاندازید تا بافت لباس‌ها از بین نروند.

3- قسمت بالای لباس را زود به زود بشویید. معمولا مخلوط عرق و اسپری خوشبوکننده‌ی شما محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها می‌شود که به مرور این ترکیب رنگ لباس را در ناحیه‌ی زیر بغل از بین می‌برد و لباس شما تبدیل به زیرپوش می‌شود. شلوارهایتان هم بعد از هر بار پوشیدن نیاز به شست‌وشو ندارند.

4- ماشین لباسشویی خود را بشویید. جرم‌های آب و صابون رسوب کرده در ماشین بجای آنکه لباسهایتان را تمیز کنند به آنها آسیب می‌رسانند. مطمئن باشید این‌کار تاثیر دارد.

5- لکه‌های روی لباس را خشک نکنید. اگر بعد از شست‌وشو لکه‌ها پاک نشدند، لباس را در خشک‌کن نیاندازید زیرا باعث تثبیت لکه‌ها می‌شود. بلکه آنها را برای پاکسازی بیشتر جدا کنید.

6- لباس‌ها را در هوای آزاد خشک کنید. خشک کردن در هوای آزاد عمر لباس را بالا می‌برد.

خشک‌کن با حرارت بالا می‌تواند به لباس‌هایی که بافت کشی دارند آسیب بزند و برای بافت‌های سخت‌تر مانند جوراب و شلوار مناسب است.

همچنین آویزان کردن لباس به منظور خشک کردن می‌تواند راهی برای اتو شدن خودکار آنها باشد. البته نباید لباس‌های بلند را آویزان کرد و مسطح خشک کردن آنها از کش آمدنشان جلوگیری می‌کند.

7- برای نفس کشیدن لباس‌ها آنها را آویزان کرده و برایشان در کمد فضا ایجاد کنید، به این طریق از انباشتگی لباس‌ها نیز جلوگیری می‌شود و لباس‌هایتان سالم می‌مانند. همچنین بستن دکمه‌ها و زیپ لباس‌ها در این زمان و هنگام شست‌وشو موثر است تا لباس‌ها از شکل نیافتند و یا به هم آسیب نرسانند. در مقابل بهتر است برخی از لباس‌ها مثل سوییشرت که در صورت آویزان ماندن کش می‌آیند را به صورت مسطح و تا کرده نگه دارید.

8- پارگی‌ها و سوراخ‌های کوچک را رفو کنید تا تبدیل به مشکل بزرگتری نشوند.

 

مترجم: آرزو ناصرالمعمارین